Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Kina protiv ulaska Crne Gore u NATO * Datum izbora nakon novog sastanka lidera * Miloš Marović prebačen u Spuž * Duško smanjuje plate i najavljuje otkaze * Kina protiv ulaska Crne Gore u NATO * SAD neće dopustiti da budu terorizovane * Ankara na ledu kod SAD
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 06-12-2015

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
MIRKO ĐAČIĆ, predsjednik opštine Pljevlja:
Pozivam sugrađane da svaki slobodni trenutak iskoriste za uživanje u suncu, van grada.

Vic Dana :)

N/A







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Ekonomija - datum: 2015-12-05 NA DANAŠNJI DAN 2012. GODINE KONSTITUISANA JE 40. VLADA CRNE GORE
Sa prve sjednice Vlade Za tri godine pozajmili 1,121 milijardu eura Državni dug je za tri godine povećan za 741 milion eura, što je posledica zaduživanja od 1,121 milijardu eura. Po glavi stanovnika, Vlada je zadužila svakog građanina 1.800 eura, a do kraja mandata planira da pozajmi još 667 miliona U odnosu na decembar 2012. godine, prosječna plata je manja za 19 eura. Tada je iznosila 497 eura, a sada 478 eura
Dan - novi portal
Da­nas su tač­no tri go­di­ne ot­ka­ko je odr­ža­na pr­va kon­sti­tu­tiv­na sjed­ni­ca 40. Vla­de Cr­ne Go­re. Vla­da, na či­jem če­lu je Mi­lo Đu­ka­no­vić, za 1.095 da­na ura­di­la je mno­go to­ga, a gra­đa­ni­ma su se u sje­ća­nje naj­bo­lje ure­zale za­mr­znu­te pen­zi­je, po­ve­ća­ni po­rez na do­da­tu vri­jed­nost, kri­zni po­rez na pla­te, tak­se na SIM kar­ti­ce, ka­blov­sku te­le­vi­zi­ju, bro­ji­la i go­ri­vo, ste­čaj u Kom­bi­na­tu alu­mi­ni­ju­ma i po­če­tak iz­grad­nje auto­pu­ta, ko­ji će ko­šta­ti pre­ko mi­li­jar­du eura.
Eko­nom­ski po­da­ci po­ka­zu­ju da je sta­nje u eko­no­mi­ji bi­lo znat­no bo­lje pri­je tri go­di­ne, ne­go što je sa­da. Dr­žav­ni dug je na kra­ju 2012. go­di­ne iz­no­sio 1,699 mi­li­jar­di eura, dok je pre­ma po­da­ci­ma sa kra­ja ju­na ove go­di­ne dug iz­no­sio 2,44 mi­li­jar­de eura, što je 741 mi­li­on eura vi­še. Naj­ve­ći raz­log za ovo­li­ko po­ve­ća­nje du­ga kri­je se u za­du­že­nju. U 2013, 2014. i ovoj go­di­ni, Vla­da se shod­no Za­ko­nu o bu­dže­tu za­du­ži­la 1,121 mi­li­jar­du eura, a u na­red­noj go­di­ni je pla­ni­ra­la da po­zaj­mi još 667 mi­li­o­na. Ti­me bi se u če­tvo­ro­go­di­šnjem man­da­tu za­du­ži­la ukup­no 1,788 mi­li­jar­di eura. Gle­da­no po gla­vi sta­nov­ni­ka, sva­kog gra­đa­ni­na do sa­da su za­du­ži­li 1.800 eura, a do kra­ja man­da­ta iz­nos za­du­že­nja će iz­no­si­ti pre­ko 2.800 eura.
Pro­sječ­na pla­ta u de­cem­bru 2012. go­di­ne iz­no­si­la je 497 eura, dok je u ok­to­bru ove go­di­ne bi­la 478 eura. Mi­ni­mal­na po­tro­šač­ka kor­pa u mje­se­cu ka­da je kon­sti­tu­i­sa­na Vla­da iz­no­si­la je 799,4 eura, dok je u ok­to­bru ove go­di­ne po­ve­ća­na na 807,7 eura.
Pr­vi po­tez no­vog mi­ni­stra fi­nan­si­ja Ra­do­ja Žu­gi­ća bio je za­mr­za­va­nje pen­zi­ja, zbog če­ga su pri­ma­nja naj­sta­ri­je po­pu­la­ci­je na ni­vou iz 2012. go­di­ne. Tim po­te­zom bu­džet je go­di­šnje imao 12 mi­li­o­na eura ma­nje ras­ho­da.
Od­mah na­kon to­ga usli­je­di­lo je po­ve­ća­nje kri­znog po­re­za na pla­te ve­će od 480 eura, sa de­vet na 15 od­sto. U ju­nu 2012. Skup­šti­na je po­dr­ža­la pred­log Vla­de da se PDV po­ve­ća sa 17 na 19 od­sto, što je do­ve­lo do po­ve­ća­nja ci­je­na svih na­mir­ni­ca. Mje­sec da­na ka­sni­je usli­je­di­le su tak­se na SIM kar­ti­ce, ka­blov­sku te­le­vi­zi­ju i elek­trič­na bro­ji­la, ko­je su iza­zva­le gnjev gra­đa­na. Isti sce­na­rio po­na­vljao se sva­kog pr­vog u mje­se­cu ka­da su ope­ra­te­ri ski­da­li je­dan euro tak­se. One su uve­de­ne 7. ju­la, a bi­le su na sna­zi do 2014. go­di­ne. Od to­ga je Vla­da pri­ho­do­va­la 15,5 mi­li­o­na eura.
Da su tak­se je­dan od glav­nih iz­vo­ra za pu­nje­nje bu­dže­ta po­ka­za­la je ne­u­stav­no do­ne­se­na tak­sa na go­ri­vo od se­dam cen­ti po li­tru. Vla­da je tak­su ne­za­ko­ni­to uve­la sre­di­nom apri­la, a Ustav­ni sud je pro­gla­sio ne­u­stav­nom tek u no­vem­bru. U tom pe­ri­o­du bu­džet je na­pu­njen sa 10,5 mi­li­o­na eura.
Sa­mo­stal­ni po­sla­nik Mla­den Bo­ja­nić na­veo je da se još sje­ća obe­ća­nja pre­mi­je­ra o 40.000 za­po­sle­nih.
– Od to­ga ne­ma ni­šta, jer je šest hi­lja­da no­vo­za­po­sle­nih, a isto to­li­ko je osta­lo bez po­sla. Ka­za­li su da će se ozbilj­ni­je po­za­ba­vi­ti so­ci­jal­nom po­li­ti­kom, a oči­gled­no je da je na­sta­vlje­no da se uzi­ma od svih. Tr­go­vin­ski de­fi­cit je ni­kad ve­ći, od­no­sno, po­kri­ve­nost uvo­za iz­vo­zom je ni­kad ma­nja. Jav­ni dug je dra­stič­no po­ve­ćan i pre­šao je gra­ni­cu iz Ma­strih­ta od 60 od­sto i br­zo ide­mo ka 70 od­sto BDP-a – na­veo je Bo­ja­nić.
Pod­sje­tio je da je Vla­da od­mah kre­nu­la sa pre­i­spi­ti­va­njem pri­va­ti­za­ci­ja, ali da je ras­ki­nu­la vr­lo ma­lo ugo­vo­ra. Ni­šta se ni­je ura­di­lo ni sa ra­ci­o­na­li­za­ci­jom re­gu­la­to­ra.
– Eko­nom­ski gle­da­no, vr­lo su mr­ša­vi re­zul­ta­ti Vla­de, go­to­vo ni­ka­kvi. BDP je no­mi­nal­no ra­stao, ali to ni­je re­zul­ti­ra­lo po­bolj­ša­njem stan­dar­da gra­đa­na, ko­ji je sa­da na ni­žem ni­vou. Od sta­bil­ne Vla­de do­šli smo do teh­nič­ke. Obe­ća­li su i po­bolj­ša­nje uslo­va u zdrav­stvu i obra­zo­va­nju, a či­ni mi se da im ni­kad te­že ni­je bi­lo – is­ta­kao je Bo­ja­nić.
Pre­ma mi­šlje­nju po­sla­ni­ka DPS-a Zo­ra­na Je­li­ća, Vla­da je, sve­u­kup­no gle­da­no, ra­di­la od­lič­no, jer su is­pu­nje­ni stra­te­ški ci­lje­vi po­vo­dom EU i NA­TO in­te­gra­ci­ja. U eko­no­mi­ji, ka­ko je ka­zao, za­bi­lje­žen je rast BDP-a i re­a­li­za­ci­ja ka­pi­tal­nih in­ve­sti­ci­o­nih pro­je­ka­ta po­put Por­to Mon­te­ne­ra, Por­to No­vog, Lu­šti­ce, auto­pu­ta i pod­mor­skog ka­bla.
– Kon­so­li­do­va­ne su jav­ne fi­nan­si­je, po­ve­ća­ni su de­po­zi­ti u ban­ka­ma na 2,6 mi­li­jar­di eura, za­bi­lje­žen je rast di­rekt­nih stra­nih in­ve­sti­ci­ja i ni­ska sto­pa in­fla­ci­je – is­ta­kao je Je­lić.
Do­dao je da ni­je za­do­vo­ljan spolj­no­tr­go­vin­skom raz­mje­nom, ula­ga­nji­ma na sje­ve­ru i ka­mat­nim sto­pa­ma.
– Mno­gi pro­iz­vo­di ko­ji ni­je­su neo­p­hod­ni uvo­ze se u neo­gra­ni­če­nim ko­li­či­na­ma. Mo­ra­ju se po­bolj­ša­ti ula­ga­nja na sje­ve­ru i mo­ra se otvo­ri­ti vi­še rad­nih mje­sta. Vi­si­ne ka­mat­nih sto­pa ni­je­su u in­ge­ren­ci­ji Vla­de, ali tre­ba da bu­du mno­go ni­že ka­ko bi bi­le u funk­ci­ji raz­vo­ja pri­vre­de – za­klju­čio je Je­lić.
D.M.


Uvoz šest pu­ta ve­ći od iz­vo­za

Od­nos iz­me­đu uvo­za i iz­vo­za, od­no­sno spolj­no­tr­go­vin­ska raz­mje­na, go­ra je nego ikad, jer je uvoz vi­še od šest pu­ta ve­ći od iz­vo­za. Spolj­no­tr­go­vin­ska raz­mje­na na kra­ju ok­to­bra ove go­di­ne iz­no­si­la je 1,778 mi­li­jar­di, dok je u istom mje­se­cu 2012. go­di­ne iz­no­si­la 1,846 mi­li­jar­di. Uvoz je ove go­di­ne u pr­vih de­set mje­se­ci vri­je­dan 1,533 mi­li­jar­de, dok je pri­je tri go­di­ne bio 1,544 mi­li­jar­di. Ta­da je iz­ve­ze­no 302,1 mi­li­on eura vri­jed­ne ro­be, a sa­da 245 mi­li­o­na.


Ni­kad se vi­še ne po­no­vi­la

Pred­sjed­nik Rad­nič­ke par­ti­je Jan­ko Vu­či­nić na­veo je da se po­sli­je tri go­di­ne mo­že po­sta­vi­ti sa­mo jed­no pi­ta­nje.
– Da li je mo­gu­će da je po­sli­je po­ra­znih re­zul­ta­ta Vla­de i šte­te ko­ju je na­ni­je­la svom na­ro­du i dr­ža­vi, uspje­la da op­sta­ne, a da na­rod ne iza­đe na uli­ce i ne smi­je­ni je? To je je­di­ni uspjeh te Vla­de, a ako bi se bi­rao pri­mjer Vla­de ka­ko ne tre­ba ra­di­ti, on­da bi to bio pri­mjer Vla­de Mi­la Đu­ka­no­vi­ća – re­kao je Vu­či­nić.
Tri go­di­ne man­da­ta Vla­de, pre­ma nje­go­voj ocje­ni, obi­lje­ži­lo je po­ve­ća­nje PDV-a, za­mr­za­va­nje pen­zi­ja, uvo­đe­nje tak­si na SIM kar­ti­ce i go­ri­vo, ko­je je pre­mi­jer pro­gla­sio za luk­suz.
– Dru­go je za­du­ži­va­nje i put ka du­žnič­kom rop­stvu. Tre­će je uvo­đe­nje ste­ča­ja u dva pred­u­ze­ća ko­ja su či­ni­la oko­sni­cu pri­vre­de – KAP-a i Rud­ni­ka bok­si­ta, za­tim na­sta­vak pljač­ka­ških pri­va­ti­za­ci­ja i pro­da­ja imo­vi­ne u bes­cje­nje. Tu su naj­bo­lji pri­mje­ri Kon­tej­ne­r­ski ter­mi­na­li ko­ji su pro­da­ti za osam mi­li­o­na, kao i In­sti­tut „Si­mo Mi­lo­še­vić” za de­set mi­li­o­na – na­veo je Vu­či­nić.
Slo­gan ko­jim bi naj­bo­lje opi­sao iz­vr­šnu vlast je „bi­la jed­nom jed­na Vla­da i ni­kad se vi­še ne po­no­vi­la”.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"